Szybkie czytanie

Większość ludzi czyta z prędkością 200 słów na minutę. Mózg ludzki może jednak swobodnie przyjmować większą ilość informacji. Stąd też czytając 200 słów na minutę większość ludzi zaczyna się nudzić , nie potrafi się skoncentrować na lekturze, zaczyna myśleć o czymś innym. W dzisiejszych czasach , w dobie internetu i informacji bardzo przydatną jest umiejętność szybkiego czytania. Techniki szybkiego czytania pozwalają zwiększyć tempo czytania dwa a nawet kilka razy. Szybkie czytanie można wykorzystać do przeglądania internetu, artykułów online oraz w prasie drukowanej, do czytania dokumentacji , lektur, wyszukiwania istotnych informacji w tekście. Warto w tym momecie jednak zauważyć, że nie warto się śpieszyć gdy ktoś czyta dla przyjemności np. literaturę lub powieści. Jeśli jednak chcemy zgromadzić jak najwięcej informacji w jak najkrótszym czasie wówczas polecam kurs szybkiego czytania.

Szybkie czytanie polega na wyeliminowaniu niektórych złych nawyków i przyzwyczajeń podczas czytania oraz na zwiększeniu możliwości przyswajania informacji przez ludzki mózg.

Regresja

czyli cofanie się w tekście. Często czytelnik podczas czytanie cofie się o kilka wyrazów wstecz by uchwycić sens zdania, nawyk ten bardzo mocno spowalnia tempo. Witryna fasterreader zawiera moduł Prezenter tekstu pozwalający wyeliminować regresję podczas szybkiego czytania. Prezenter tekstu pozwala na ustawienie szybkości czytania na stałym poziomie od 100 do 2000 słów na minutę przez co skutecznie eliminuje regresje.


Pole widzenia

Pole widzenia jest bardzo istotne podczas szybkiego czytania. Kierując się prostą zasadą - im więcej tekstu możemy zobaczyć za jednym rzutem oka tym szybciej będziemy czytać. Do zwiększenia pola widzenia znakomicie nadają się Generator tablic Schultza do klikania , Piramida słów. Również moduł Pole widzenia , , który pozwala również ćwiczyć eliminację powtarzania słów w myślach


Wokalizacja

wokalizacja, - powtarzanie w myślach czytanych słów. Eliminując wokalizację można czytać po kilka tysięcy słów na minutę. Niektóre źródła podają jednak że można szybko czytać z nawykiem wokalizacji nawet do tysiąca słów na minutę. Nawyk ten jest trudny do wyeliminowania więc jeśli komuś prędkość czytania wystarczy w granicy do 1000 słów na minutę , to nie powinien poświecać czasu na wyeliminowanie wokalizacji.
Aby wyeliminować wokalizację , należy podczas czytania stukać odpowiedni rytm, lub pogwizdywać lub też śpiewać. Początkowa próby powodują że czytelnik albo skupia się tylko na stukaniu rytmu, albo na tekści gubiąc rytm czy przestając gwizdać. Z czasem jednak co raz łatwiej mu połączyć te dwie czynności. W witrynie fasterreader do eliminacji wokalizacji można wykorzystać moduł Pole widzenia . Pozwala on skontrolować szerokość pola widzenia i przy okazji poprawność zauważonych wyrazów (znaków) poprzez klikanie pasujących.


Czytanie ze wskaźnikiem

Najprostszą techniką szybkiego czytania jest czytanie ze wskaźnikiem. Za wskaźnik możemy nam posłużyć np. ołówek, pióro czy też palec. Podążając za wskaźnikiem oko mniej się męczy a przy okazji eliminowany jest nawyk regresji.


Zaoszczędzony czas

Poniższe tabele pokazują ile czasu można zaoszczedzić zwiększając odpowiednio szybkość czytania: Zaoszczędzony czas można poświęcić na inne przyjemności: odpoczynek, spacer, basen , gry wideo, bieganie, jazda na rowerze czy też czytanie innej lektury

    liczba słów na minutę
------------------------------
ilość dni
200 300 400 500 600
1 dzień -- 15min 30min 36min 40min
tydzień -- 1h45min 3h30min 4h12min  4h40min
miesiąc --  7h30min  15h  18h  20h
rok --  3d19h15min  7d14h30min  9d3h  10d3h20min

Tabela 1. Zaoszczędzony czas w porównianiu do czytelnika czytającego 1 godzinę dziennie z prędkością 200 słów na minutę.

    liczba słów na minutę
------------------------------
ilość dni
200 300 400 500 600
1 dzień -- 30min 1h 1h12min 1h20min
tydzień -- 3h30min 7h 8h24min 9h20min
miesiąc -- 15h 1d6h 1d12h 1d16h
rok -- 7d14h30min 15d5h 18d6h 20d6h40min

Tabela 2. Zaoszczędzony czas w porównianiu do czytelnika czytającego po 2 godziny dziennie z prędkością 200 słów na minutę.


Plan kursu szybkiego czytania

Poniżej zamieszczony jest proponowany plan kursu szybkiego czytania, Jest to oczywiście tylko jeden z możliwych rodzajów treningu. Każdy może dostosować ćwiczenia do własnych potrzeb i preferencji.
Czas trwania:

 • 8 tygodni po 6 dni w tygodniu po minimum 35 minut dziennie:

Należy pamiętać by do treningu przystępować w miarę wypoczętym i skoncentrowanym. Wtedy efekty nauki szybkiego czytania będą najlepsze.
Przed każdym tygodniem ćwiczeń należy wykonać test prędkości czytania i poziomu zrozumienia tekstu celem sprawdzenia postępów w nauce oraz wyznaczenia prędkości bazowej na dany tydzień

Tydzień 1-8:

 • - poszerzenie pola widzenia za pomocą jednego z poniższych programów:
  • Czas trwania: 10 min / dzień
 • - eliminacja regresji za pomocą:
  • Naprawdę szybkie czytanie :)
  • Prędkość czytania : 4 razy większa niż prędkość uzyskana na początku tygodnia
   Czas trwania: 2 min / dzień
  • Prędkość czytania : 3 razy większa niż prędkość uzyskana na początku tygodnia
   Czas trwania: 3 min / dzień
  • Prędkość czytania : 2 razy większa niż prędkość uzyskana na początku tygodnia
   Czas trwania: 5 min / dzień
  • Prędkość czytania : 10 % większa niż uzyskana na początku tygodnia
   Czas trwania: 15 min / dzień
  Do ćwiczeń najlepiej wykorzystać własne teksty np. skopiowane z ulubionych stron internetowych lub elektronicznych książek. Prezenter tekstu daje możliwość wklejania tekstów ze schowka.

 • Powodzenia :)